معرفی انواع دیابت که شاید ندانید

معرفی انواع دیابت که شاید ندانید.دیابت یک بیماری شایع است که در اثر عوامل مختلف ایجاد میشود و گاهی نیز ارثی است ما در این مظلب سعی کرده ایم به معرفی انواع دیابت که شاید ندانید بپردازیم تا درباره این بیماری شایع مطالبی دست آورید همچنین به سوالاتی درباره چگونه از دیابت بارداری پیشگیری کنیم؟ پرداخته ایم

دیابت چند نوع است؟

دیابت یک گروه از بیماری هایی است که در آن بدن به اندازه کافی انسولین تولید نمیکند،یا از انسولین تولید شده استفاده نمیکند یا ترکیبی از هر دو است. وقتی هر کدام از این موارد اتفاق می افتد، بدن قادر به دریافت قند از خون به سلول ها نیست. این به باعث میشود سطح قند خون بالا رود. گلوکز، شکل قند موجود در خون شما، یکی از منابع انرژی اصلی شماست. عدم وجود انسولین یا مقاومت به انسولین سبب ایجاد قند در خون شما می شود. این می تواند به بسیاری از مشکلات سلامتی منجر شود.

سه نوع اصلی دیابت عبارتند از:  

دیابت نوع 1

دیابت نوع 2

دیابت بارداری

توضیخ انواع دیابت ها

دیابت نوع 1:

گمان می رود دیابت نوع 1 یک بیماری اتوایمی است. این اتفاق می افتد زمانی که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه حملات و سلول های بتا را در پانکراس شما ایجاد می کند که انسولین را تولید می کنند.

چه چیزی باعث حمله می شود روشن نیست. ممکن است مولفه های ژنتیکی و محیطی وجود داشته باشد. و یا فاکتورهای شیوه زندگی .

دیابت نوع 2 :

به عنوان مقاومت به انسولین شروع می شود. این بدان معنی است که بدن شما نمیتواند انسولین را به طور موثر استفاده کند. این باعث می شود که لوزالمعده شما باعث تولید انسولین بیشتری شود تا دیگر نتواند با تقاضا مواجه شود. تولید انسولین کاهش می یابد، که منجر به افزایش قند خون می شود. علت دقیق ناشناخته است. عوامل مشارکتی ممکن است شامل ژنتیک، عدم تمرین و اضافه وزن باشد. همچنین ممکن است سایر عوامل بهداشتی و دلایل زیست محیطی وجود داشته باشد.

دیابت بارداری :

دیابت بارداری ناشی از هورمون های مسدود کننده انسولین تولید شده در دوران بارداری است. این نوع دیابت تنها در دوران بارداری رخ می دهد.

معرفی انواع دیابت که شاید ندانید

معرفی انواع دیابت که شاید ندانید

علائم عمومی دیابت عبارتند از:

تشنگی و گرسنگی بیش از حد
تکرر ادرار
خواب آلودگی یا خستگی

خشکی پوست و مو
بینایی تار
بهبودی زخمهای آهسته

علائم عمومی دیابت نوع 2

می تواند باعث ایجاد لکه های تیره در شکاف پوست در زیر شکم و گردن شما شود. از آنجا که دیابت نوع 2 معمولا برای تشخیص بیشتر طول می کشد، ممکن است در زمان تشخیص علائم مانند درد یا بی حسی در پای خود احساس کنید.

علائم عمومی دیابت نوع 1

اغلب سریعتر توسعه می یابد و می تواند نشانه هایی از قبیل کاهش وزن یا بیماری به نام کتواسیدوز دیابت باشد. کتواسیدوز دیابتی می تواند زمانی اتفاق بیفتد که شما قند خون بسیار بالایی دارید، اما انسولین کم یا موجود نیست در بدن شما .

نشانه های هر دو نوع دیابت در هر سنی دیده می شود، اما معمولا نوع 1 در کودکان و نوجوانان رخ می دهد. نوع 2 در افراد بالای 45 سال رخ می دهد. اما افراد جوان به طور روزافزونی با دیابت نوع 2 تشخیص داده می شوند، به دلیل شیوه زندگی آرام و افزایش وزن.

دیابت شایع ترین بیماری است ؟

حدود 29.1 میلیون نفر در ایالات متحده دیابت دارند. حدود 5 تا 10 درصد افراد مبتلا به دیابت دارای نوع 1 هستند، در حالی که 90 تا 95 درصد دیابت نوع 2 را دارند. آخرین آمار نشان می دهد که 1.7 میلیون بزرگسال در سال 2012 به طور تازه تشخیص داده شده اند. 86 میلیون دیگر مبتلا به دیابت هستند. اما اکثر افراد مبتلا به دیابت نمی دانند که دیابت دارند. Prediabetes زمانی اتفاق می افتد که قند خون شما بالاتر از حد مجاز باشد حدود 50 تا 30 درصد از افراد مبتلا به دیابت، دیابت نوع 2 را در ظرف پنج سال توسعه می دهند. اگر سابقه خانوادگی بیماری دارید، احتمال ابتلا به دیابت بیشتر است.

معرفی انواع دیابت که شاید ندانید

معرفی انواع دیابت که شاید ندانید

سایر عوامل خطر دیابت نوع 2 عبارتند از:

داشتن یک شیوه زندگی آرام و بی تحرک

اضافه وزن داشتن

عوارض جانبی و عوارض احتمالی دیابت بارداری چیست؟

عوارض دیابت به طور کلی در طول زمان افزایش می یابد. با داشتن سطح قند خون بالا خطر عوارض جدی را افزایش می دهد که می تواند خطرناک باشد.

عوارض مزمن عبارتند از:     

بیماری قلبی، منجر به حمله قلبی یا سکته مغزی می شود

مشکلات چشم، به نام رتینوپاتی

عفونت و یا شرایط پوستی

آسیب عصبی، یا نوروپاتی

آسیب کلیه یا نفروپاتی

قطع پا ناشی از نوروپاتی یا بیماری عروق

دیابت نوع 2 ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش دهد، به خصوص اگر قند خون شما به خوبی کنترل نشده باشد.

عوارض دیابت بارداری

سطح قند خون بالا در دوران بارداری می تواند به مادر و کودک آسیب برساند و این خطر را افزایش می دهد:

فشار خون بالا

پره اکلامپسی

سقط جنین یا تولد نوزاد

نقائص هنگام تولد

معرفی انواع دیابت که شاید ندانید

معرفی انواع دیابت که شاید ندانید

چگونه انواع مختلف دیابت درمان می شوند؟

مهم نیست که چه نوع دیابت دارید، باید از نزدیک با پزشک خود کار کنید تا بتوانید آن را کنترل کنید. هدف اصلی حفظ سطح قند خون در محدوده معین هدف شماست. پزشک شما می داند که چه چیزی بایدهدف شما باشد. اهداف متفاوت با نوع دیابت، سن و وجود عوارض است. اگر دیابت بارداری دارید، اهداف قند خونتان کمتر از افرادی است که سایر انواع دیابت دارند.

شما همچنین باید فشار خون و کلسترول خود را کنترل کنید. فعالیت بدنی بخش مهمی از مدیریت دیابت است. از دکتر خود بپرسید که چند دقیقه در هفته شما باید تمرینات هوازی را اختصاص دهید. رژیم غذایی نیز برای کنترل خوب حیاتی است.

درمان نوع 1

همه افراد مبتلا به دیابت نوع 1 باید انسولین را برای زندگی در نظر بگیرند چون آسیب به پانکراس دائمی است. انواع مختلفی از انسولین موجود در زمان های مختلف شروع، پیک و مدت زمان وجود دارد. انسولین فقط زیر پوست تزریق می شود. دکتر شما به شما نحوه تزریق و چرخش سایت های تزریق را نشان می دهد. شما همچنین می توانید از یک پمپ انسولین استفاده کنید که یک دستگاه در خارج از بدن شما است که می تواند برنامه ای برای انتشار یک دوز خاص باشد. شما باید روزانه میزان قند خون خود را کنترل کنید. در صورت لزوم، شما همچنین می توانید از دارو برای کنترل کلسترول، فشار خون بالا و یا سایر عوارض استفاده کنید.

دیابت نوع 2

با رژیم غذایی و ورزش مدیریت می شود و همچنین می تواند با انواع داروها برای کنترل قند خون کنترل شود. داروهای خط اول معمولا متفورمین (Glumetza، Glucophage، Fortamet، Riomet) است. این دارو به شما کمک می کند بدن از انسولین به طور موثرتری استفاده کند. اگر متفورمین نتواند کار کند، پزشک شما می تواند سایر داروها را اضافه کند یا چیز دیگری را امتحان کند. شما باید سطح قند خون خود را کنترل کنید. همچنین ممکن است برای کنترل فشار خون و کلسترول به داروها نیاز داشته باشید.

معرفی انواع دیابت که شاید ندانید

معرفی انواع دیابت که شاید ندانید

چشم انداز های آینده دیابت

هیچ درمانی برای دیابت نوع 1 وجود ندارد. این نوع دیابت نیازمند به مدیریت بیماری در درازمدت دارد. اما با نظارت مستمر و پایبندی به درمان، شما ممکن است قادر به اجتناب از برخی از عوارض جدیتر بیماری باشید.

اگر با مشورت دکتر خود و انتخاب شیوه زندگی خوب کار کنید، دیابت نوع 2 اغلب می تواند با موفقیت مدیریت شود.

اگر دیابت بارداری دارید شما در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 بعد از زایمان هستید.

جلوگیری از دیابت

پیشگیری از بیماری دیابت نوع 1 وجود ندارد.

شما می توانید خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهید با:

وزن خود را کنترل کرده و رژیم غذایی خود را مدیریت کنید
به طور منظم تمرین کن
جلوگیری از مصرف سیگار،

تری گلیسیرید بالا و سطوح پایین HDL کلسترول

اگر دیابت بارداری دارید یا قبل از بارداری دارید، این عادت ها می توانند شروع یا شروع دیابت نوع2 باشند

منبع :دکتر دیابت

ارسال دیدگاه