کوری؛ تهدیدی برای بیماران دیابتی

دکتر رجب پورگفت دیابتی ها هرگونه تاری دید ، نقاط سیاهرنگ در چشم را جدی بگیرند. مدیر آموزش و پژوهش بنیاد بین المللی دیابت به وجود امدن عارضه «رتینوپاتی» یا بروز عوارض چشمی بیماری دیابت را یکی از مهم ترین مشکلات در بیماران دیابتی دانست .

وی افزود: اشخاص مبتلا به دیابت به معاینه سالانه چشم ها نیازمندند. این معاینه در بیماران دیابتی نوع یک، ۵ سال پس از تشخیص  ودر بیماران دیابتی نوع دو به محض تشخیص و سپس معاینه انجام می پذیرد. بهترین راه پیشگیری نگه داشتن قند خون در حد طبیعی است.زیرا اگر قند موجود در خون کنترل نشود ممکن است که منجر به عارضه چشمی در فرد شود.

diabet7

در رتینوپاتی چه اتفاقی می افتد؟؟
هنگامی که قند خون شما بالا می رود و کنترل نشده است به عروق کوچک شبکیه آسیب می رسد .این رگ های خونی ممکن است متورم شوند بشکنند و سبب خونریزی شوند . پس از آن ده ها رگ خونی تازه به وجود می آید که بسیار شکننده می باشند و به آسانی خون ریزی میکنند. این مراحل به تدریج به شبکیه چشم آسیب می رساند و سبب تاری دید ، ملاحظه ی نقاط سیاهرنگ در چشم و کوری می گردد. برای مراقبت از چشم انجام  معاینات منظم چشمی برای همه اشخاص جامعه پیشنهاد می گردد اما این امر برای کسانی که دارای سابقه خانوادگی ، بیماری های زمینه ای مثل دیابت و فشار خون می باشند از اهمیت ویژه ای برخوردار است

غذای چشم:
آیا به راستی خوردن هویج برای بینایی مفید است ؟ دکتر رجب پور گفت هویج به سبب داشتن  ویتامین A غذای چشم شما محسوب می گردد همچنین استفاده از اسفناج ،آجیل ، پرتقال ، ماهی ، غلات سبوسدار در یک رژیم غذایی سالم برای سلامت چشم های شما مفید است.غذاهایی که دارای مواد آنتی اکسیدان ،اسید های چرب ،امگا۳ و ویتامین های  Eو C و بتاکاروتن می باشند حتما در برنامه غذایی تان بگنجانید.البته دیابتی های عزیز توجه داشته باشند که مصرف بیش از حد هویج سبب بالا رفتن قند خون می گردد پس حتمابا پزشکتان مشورت نمایید.

دکتر دیابت

ارسال دیدگاه